KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Monitoring 2019 V Královéhradeckém kraji vzniknou hned dvě centra duševního zdraví
Zpět

V Královéhradeckém kraji vzniknou hned dvě centra duševního zdraví

Přidáno 11. 2. 2019
Ilustrační foto

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje schválilo na lednovém zasedání aktualizaci sítě sociálních služeb. Nově do ní byla zařazena vznikající centra duševního zdraví. Nová zařízení zahájí provoz do července letošního roku ve městech Hradec Králové a Trutnov.

„Péče o osoby s duševním onemocněním je nedostatečně zajištěná, což se do budoucna může ukázat jako značný problém. Je důležité, že se i u nás začínají formovat ty služby, které dokáží pružněji reagovat na potřeby duševně nemocných a podporovat je na cestě k uzdravení,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Derner odpovědný za oblast sociálních věc. Dle něho centra duševního zdraví přispějí ke zkvalitnění života osob s duševním onemocněním i rodinným příslušníkům, kteří jim poskytují podporu.

Na území Královéhradeckého kraje vzniknou první dvě centra duševního zdraví v návaznosti na Strategii reformy psychiatrické péče. S žádostí o dotaci na provoz centra z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví České republiky uspěly organizace Péče o duševní zdraví, z. s. a Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. Obě centra mohou čerpat dotaci ve výši až 14,9 milionu korun po dobu 18 měsíců. Částka se odvíjí od náročného několikastupňového hodnocení.

Jednou ze zásad poskytování péče je práce v terénu, přímo v místě, kde člověk žije. „Je důležité vytvářet služby, které nabízí a poskytují péči co nejvíce šitou na míru, tedy s vědomím konkrétních potřeb. Usilujeme o to, aby podpora byla rychlá a odborný tým, ve kterém spolupracuje psychiatr, psycholog, zdravotní sestra, sociální pracovník, člověk s vlastní zkušeností léčil, případně další léčil tam, kde člověk žije. Zvyšujeme tím kvalitu služeb a možnost, aby lidé s psychosociálními potížemi žili co nejvíce jako kdokoli jiný a neztráceli kontakt s běžným životem,“ okomentovala Jana Králíková, regionální konzultantka Ministerstva zdravotnictví ČR, která podporuje zavádění center v Královéhradeckém kraji.

Záměrem činnosti center je předcházet vzniku obtížně řešitelných situací, zkracovat délku hospitalizací a vytvořit pomyslný most mezi stávající ambulantní a lůžkovou psychiatrickou péčí. Tato centra poskytují jak zdravotnické, tak sociální služby osobám s duševním onemocněním. Cílem péče není pouze odstranit symptomy onemocnění, ale především obnovit a podporovat běžnou roli těchto osob ve společnosti. Významným členem pracovního týmu v rámci personálu je také tak zvaný peer konzultant, tedy osoba, která má s duševním onemocněním vlastní zkušenost.

Do července letošního roku v České republice vznikne celkem 15 center, doplní tak už pět fungujících. Cílem ministerstva zdravotnictví je vytvořit v následujících letech síť až 100 center duševního zdraví, která budou rozmístěná rovnoměrně po celé republice.

Autor: Mgr. Sylvie Velčovská │Královéhradecký kraj │odbor kancelář hejtmana │tiskové oddělení